top of page
  • Forfatters billedeLars Lindenberg

Tag temperaturen på kommunens detailhandel

Opdateret: 13. mar.

Handelslivet er en vigtig del af vores byer og gode indkøbsmuligheder har stor betydning for borgerne. Samtidig er vores bymidter og handelsliv under pres fra online handel, storcentre og ændret købsadfærd, der trækker kunderne væk fra bymidten. Analyser af borgernes indkøbsvaner giver god viden til udvikling af strategier for lokal detailhandel og butiksliv.


Analyser af borgernes indkøbsvaner og præferencer

  • Hvor køber borgere dagligvarer

  • Hvor køber borgernes udvalgsvarer

  • Hvad og hvor meget købes online

  • Motiver til valg og fravalg af indkøbssteder

  • Hvordan opleves de forskellige byer og indkøbssteder

  • Foretrukne butikker

  • Transport til indkøbssteder

 

Plan Gruppen har gennemført erhvervsklimamålinger for kommuner og rådgivere i mange år. Såvel de mere generelle klimamålinger, som kontakt- og servicemålinger og undersøgelser om teknisk sagsbehandling / myndighedsbetjening. Med vores baggrund inden for detailhandel, forskning. ministerier, bygherrerådgivning og kommuner er vores hold klædt på til opgaven.


2 visninger0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle
Indlæg: Blog2 Post
bottom of page