top of page
  • Forfatters billedeLars Lindenberg

Tag temperaturen på kommunens detailhandel

Opdateret: 5. feb.

Handelslivet er en vigtig del af vores byer og gode indkøbsmuligheder har stor betydning for borgerne. Samtidig er vores byer og handelsliv under pres fra online handel, storcentre og ændret købsadfærd, der trækker kunderne væk fra bymidten. Analyser af borgernes indkøbsvaner giver viden til udvikling af strategier for lokal detailhandel og butiksliv.Analyser af borgernes indkøbsvaner og præferencer


Hvor køber borgere dagligvarer

Hvor køber borgernes udvalgsvarer

Hvad og hvor meget købes online

Motiver til valg og fravalg af indkøbssteder

Hvordan opleves de forskellige byer og indkøbssteder

Foretrukne butikker

Transport til indkøbssteder

 

Plangruppen med udvikling, der tager udgangspunkt i data, faglig viden og samarbejde.

1 visning0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle
bottom of page